Lyssna på sidan Lyssna

Fiske i Hillens och Rydsjöns FVO

En hand som håller i en fisk

Norr om Rörvik ligger Hillen och Rydsjön, två populära sjöar ur fiskesynpunkt – inte minst på grund av sin lättillgänglighet från land. Gäddor på 6-7 kilo förekommer titt som tätt i Hillen och abborrarna är lätta att lura till hugg både på mete och jigg.

Gädda och abborre är de fiskarter som lockar de flesta sportfiskarna till området. Vintertid är pimpelfiske populärt i Hillen. I Rydsjön är det vanligare med angelfiske eller ismete. Hillen är lättillgänglig från land tack vare bra vägförbindelser. Sjöarna har en åförbindelse med Allgunnen, men denna går inte att ta sig igenom med båt om det inte är riktigt högvatten.

Fiskarter Hillen:
Abborre, benlöja, braxen, gädda, lake, mört, sarv,sik och sutare.

Mer information om Hillens och Rydsjöns FVO och hur man går tillväga för att köpa fiskekort finns på fiskekartan.se Länk till annan webbplats.

Kontakt

Sävsjö kommun tillhandahåller webbplatsen visitsavsjo.se som en service till invånare och turister som besöker vår kommun.
Vi är beroende av den information som lämnas till oss och reserverar oss för eventuella faktafel.

Följ oss i sociala medier

Få mer information genom att följa Sävsjö kommun på sociala medier.